Home > O projekcie

O projekcie

 Logo Trzeciej Czytelnii Naukowej

Logo Ośrodka KARTABiblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola zaprasza Państwa do wzięcia udziału w tworzeniu działu Wolskich Regionaliów.

Nasz projekt ma na celu popularyzację dziedzictwa kulturowego i historycznego Dzielnicy oraz ochronę i udostępnienie źródeł historycznych o unikalnej, nieznanej dotąd treści. Chcielibyśmy przyczynić się do aktywizacji i integracji społeczności lokalnej mieszkańców Woli oraz promować wśród nich tworzoną przez III Czytelnię Naukową bazę publikacji dotyczących naszej "małej ojczyzny" – Woli.

Na stronie WWW Wolskich Regionaliów udostępniamy zdigitalizowane materiały pozyskane od naszych Czytelników, takie jak fotografie, pamiętniki, pocztówki lub publikacje o treści związanej z historią naszej Dzielnicy – zarówno tę daleką, jak i całkiem bliską. Wola ma bowiem nietuzinkową historię i wyjątkowych mieszkańców. Starsze pokolenie pamięta jej tragiczne dzieje wojenne, młodsze było świadkiem transformacji ustrojowej i związanych z nią zmian wolskiego krajobrazu. Zmiany towarzyszą nam przez cały czas. Na naszych oczach znikają obiekty, które przez całe dekady składały się na wolski pejzaż. Dlatego warto chronić świadectwa je dokumentujące i udostępniać wszystkim zainteresowanym naszym dziedzictwem.

Zebrane dzięki Państwa uprzejmości materiały nigdy wcześniej nie były prezentowane szerokiej publiczności, pochodzą bowiem z prywatnych albumów Czytelników wolskich bibliotek i ukazują dzieje Dzielnicy z perspektywy jej mieszkańców.

Aby jednak strona żyła, rozwijała się i stanowiła atrakcyjne źródło informacji o Woli, muszą odwiedzać ją i współtworzyć wszyscy Wolą zainteresowani. Liczymy więc na dalszą owocną współpracę z mieszkańcami Dzielnicy i wolskimi instytucjami kultury.

Przekazane przez Państwa materiały zostaną przez nas zdigitalizowane i oddane właścicielom. Biblioteka przyjmuje je od Państwa nieodpłatnie, toteż wymagane jest podpisanie oświadczenia o ich udostępnieniu i pozwoleniu na digitalizację. Wzór oświadczenia znajdą Państwo poniżej oraz w każdej wolskiej bibliotece.

Realizacja naszego projektu była możliwa dzięki życzliwości i wsparciu merytorycznemu Fundacji Ośrodka KARTA, tworzącej bliski nam projekt Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej.

Pobierz protokół przekazania:

Protokół przekazania w formacie PDF protokół przekazania pdf

Protokół przekazania w formacie Word protokół przekazania word